chloe has logged 193 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Amélie

Amélie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Diva

Diva

1981
×
★★★
Edit this entry  
17
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chocolat

Chocolat

1988
×
Edit this entry  
05
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Plague of the Zombies

The Plague of the Zombies

1966
×
★★½
Edit this entry  
28
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
Read the review Edit this entry  
21
La Jetée

La Jetée

1962
×
Read the review Edit this entry  
18
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Carry On Cabby

Carry On Cabby

1963
×
Read the review Edit this entry  
14
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kate

Kate

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Falsettos

Falsettos

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry