RSS feed for Alexis
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★½
Edit this entry  
20
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Best Offer

The Best Offer

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★
Edit this entry  
02
A Fortunate Man

A Fortunate Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★
Edit this entry  
27
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★
Edit this entry  
03
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
High and Low

High and Low

1963
×
★★★½
Edit this entry  
15
Free Solo

Free Solo

2018
×
Edit this entry  
15
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Glass

Glass

2019
×
★★
Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★
Edit this entry  
04
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★
Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Edit this entry  
27
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Is the Man Who Is Tall Happy?

Is the Man Who Is Tall Happy?

2013
×
Edit this entry  
18
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Election

Election

1999
×
★★★
Edit this entry  
30
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Endless Poetry

Endless Poetry

2016
×
★★★½
Edit this entry