Alexis has logged 19 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
25
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
Blind

Blind

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
Read the review Edit this entry  
05
Carnage

Carnage

2011
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Edit this entry