RSS feed for Claire
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★
Edit this entry  
09
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
Edit this entry  
08
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
Edit this entry  
04
Contempt

Contempt

1963
×
Read the review Edit this entry  
03
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
Edit this entry  
02
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
Edit this entry  
01
Multiplicity

Multiplicity

1996
×
Edit this entry  
28
Shirley

Shirley

2020
×
Edit this entry  
28
Extraction

Extraction

2020
×
Edit this entry  
28
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★½
Edit this entry  
24
Screwed

Screwed

2000
×
Edit this entry  
23
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
Edit this entry  
21
Circus of Books

Circus of Books

2019
×
Edit this entry  
21
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
Edit this entry  
20
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★
Edit this entry  
19
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
Read the review Edit this entry  
17
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★
Edit this entry  
14
8:46

8:46

2020
×
Edit this entry  
12
Mr. Mom

Mr. Mom

1983
×
Edit this entry  
09
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
Read the review Edit this entry  
06
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
Read the review Edit this entry  
05
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
Edit this entry  
31
The Lodge

The Lodge

2019
×
Edit this entry  
29
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★½
Edit this entry  
28
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Standoff at Sparrow Creek

The Standoff at Sparrow Creek

2018
×
Edit this entry  
24
Coal Miner's Daughter

Coal Miner's Daughter

1980
×
★★★★
Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
Edit this entry  
22
Arizona

Arizona

2018
×
Edit this entry  
21
The Hustle

The Hustle

2019
×
Edit this entry  
17
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Contagion

Contagion

2011
×
Edit this entry  
10
The Conversation

The Conversation

1974
×
Edit this entry  
09
Twister

Twister

1996
×
★★★
Edit this entry  
09
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Edit this entry  
07
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Edit this entry  
06
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
Edit this entry  
04
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mother

Mother

2009
×
Edit this entry  
30
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry