Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Chad Marriotti

Chad Marriotti

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Chad
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Chad’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2013
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • House of Gucci

    House of Gucci 2021

    ★★★ Watched by Chad Marriotti 18 Apr 2022

    This movie is complete chaos. Everyone in it is insane and makes the craziest choices at every turn.

  • Scream 3

    Scream 3 2000

    ★★★ Rewatched by Chad Marriotti 17 Jan 2022

    This movie has such a strange sense of humor. And Parker Posey is out of this world insane in the best way.

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth 2021

    ★★★★ Watched by Chad Marriotti 14 Jan 2022

    This movie is why OLED TVs we’re invented.

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    Euphoria: Trouble Don't Last Always 2020

    Watched by Chad Marriotti 09 Jan 2022

    How good is Colman Domingo in…everything he’s ever done?

  • Don't Look Up

    Don't Look Up 2021

    ★★½ Watched by Chad Marriotti 29 Dec 2021

    Adam McKay is the Michael Moore of non-documentary feature filmmaking.

  • Spencer

    Spencer 2021

    ★★★★½ Rewatched by Chad Marriotti 23 Nov 2021

    One of the best horror movies of the year. Gave me “The Shining” vibes a little bit. Kristen Stewart was stellar and deserves every bit of award buzz she’s receiving.

  • West Side Story

    West Side Story 2021

    ★★★★½ Watched by Chad Marriotti 12 Dec 2021

    I’m fully ready for Ariana DeBose to become a superstar.

  • No Time to Die

    No Time to Die 2021

    ★★★½ Watched by Chad Marriotti 29 Oct 2021

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I never in my life would have bet that the idiot from Game Night would end up playing a Bond villain.

  • BLACKPINK: The Movie

    BLACKPINK: The Movie 2021

    ★★★★ Watched by Chad Marriotti 04 Aug 2021

    Like everyone else has said, recycled footage from The Show, but you know what? I’d pay $15 to see it all over again. Glorious on the big screen. 

    What a lovely little BLACKPINK propaganda video. I’m in. I’m drinking the kool-aid.

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World 2010

    ★★★★★ Rewatched by Chad Marriotti 08 May 2021

    First movie in a theater since February 2020 and it was the first time seeing one of my favorites on the big screen! Nice to be back.

  • My Octopus Teacher

    My Octopus Teacher 2020

    ★½ Watched by Chad Marriotti 06 Apr 2021

    I can’t believe this was nominated over Dick Johnson is Dead.

  • Shiva Baby

    Shiva Baby 2020

    ★★★★½ Watched by Chad Marriotti 03 Apr 2021

    Oh my god. I never knew that a dark comedy could have the same levels of anxiety as Hereditary, mother!, or Climax, but here we are. Loved this so much.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 5

Review Tags

11
  • streaming
  • 4k
  • hd
  • itunes
  • apple tv+
  • commentary
  • hbo
  • netflix
  • socialdistancemovieclub
  • theater
  • wtwchallengecw2
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro