Sort by

cmcarranza has logged 431 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Wife

The Wife

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Predator

The Predator

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Life Itself

Life Itself

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Salesman

Salesman

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pulp

Pulp

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Tale

The Tale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Nun

The Nun

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Operation Red Sea

Operation Red Sea

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Little Stranger

The Little Stranger

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Read the review Edit this entry