Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
All of Us Are Dead

All of Us Are Dead

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Another Year

Another Year

2010
×
★★★
Edit this entry