• Jennifer's Body

    Jennifer's Body

    ★★★½

    Jennifer's Body walked so Promising Young Woman could run.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★½

    Simultaneously batshit and shit at the same time.

  • Windfall

    Windfall

    ★★★

    Should have just watched a Hitchcock film instead tbh.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    I have been trying to find the words for this film since I saw it a week ago.

    It's hilarious and profound. Heartwarming and silly. Technically astounding and a perfect amalgamation of genres.

    Inventive.

    Different.

    Beautiful.

    Being an Asian expat myself and being able to feel 'seen' is still unbelievable to me, especially in this film. That the Asian characters aren't *only* some magical, mystical old beings great at kung fu or shy introvert side characters. Turns out that we…

  • The Tale of the Princess Kaguya

    The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★½

    Visually, it's stunning. Something just didn't gel with me here though and it's possibly the only Ghibli film I've seen out of 16 films that I don't like, which feels very strange for me.

  • The Northman

    The Northman

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The most accessible Eggers film yet, but can't help but feel like something's been lost along the way.

    Absolutely loved the writing for Nicole Kidman's character though, a bit twisted but completely going against the stereotype that can come from a story like this. She's not just a woman that needs saving, instead she's a complex character that is very much an active part of the conflict with clear wants, needs and desires.

  • Taxi Driver

    Taxi Driver

    ★★★½

    The proto-incel.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    WE DO NOT DESERVE ANDREW GARFIELD

  • If Beale Street Could Talk

    If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

    An absolutely stunning love story.

  • The Secret Life of Walter Mitty

    The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This film and the ending hits so much harder if, for the last three years, you've been low key mourning the closure of the magazine that you used to be the editor of.

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★★

    Noir and Nirvana, this was so much just my bullshit all over.

  • Turning Red

    Turning Red

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    When the aunties Sailor Moon'd, that was pure 🔥