Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Crash

Crash

1996
×
★★
Edit this entry  
23
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Above the Law

Above the Law

1988
×
★★
Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
15
Breadcrumb Trail

Breadcrumb Trail

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Edit this entry  
08
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ma

Ma

2019
×
★★
Edit this entry  
02
Under Siege

Under Siege

1992
×
Read the review Edit this entry  
30
Fargo

Fargo

1996
×
★★★
Edit this entry  
25
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Edit this entry  
30
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★
Edit this entry  
19
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Edit this entry  
17
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★
Edit this entry  
08
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Edit this entry  
08
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mister America

Mister America

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Edit this entry  
09
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★½
Edit this entry  
17
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★
Edit this entry  
08
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
American History X

American History X

1998
×
★★
Edit this entry  
05
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★
Edit this entry  
20
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★½
Edit this entry  
15
Gravity

Gravity

2013
×
Edit this entry  
12
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry