Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Hustle

Hustle

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shaft

Shaft

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Man From Toronto

The Man From Toronto

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★
Edit this entry  
15
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Edit this entry  
02
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Candide

Candide

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The North Water

The North Water

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
I Like Life a Lot

I Like Life a Lot

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

2020
×
★★
Edit this entry  
02
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★½
Edit this entry  
29
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Control

Control

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry