Sort by

Barney has logged 68 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sweet Country

Sweet Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Pregnant Papa

The Pregnant Papa

1989
×
Edit this entry  
11
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★
Edit this entry  
11
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★½
Edit this entry  
31
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★½
Edit this entry  
13
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Physician

The Physician

2013
×
★★
Edit this entry  
29
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Edit this entry  
24
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry