• Belfast

    Belfast

    ★★★★

    It seems like every time some critics start calling a “boring-looking” movie Oscar-worthy, people all over the internet start a crusade against it. 

    Well, Belfast is obviously no groundbreaking, genre-reinventing Moonlight or Parasite. And neither does it want to be.

    It is a semi-autobiographical film of an Irish boy and his family living through the 60s riots. It is sweet and sad and charming. It is well-acted (didn’t know Jamie could act, and Jude is fantastic) and well-shot and directed…

  • Red Notice

    Red Notice

    ★★★

    pretty fun and harmless entertainment with some decent action scenes

  • All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film

    ★★★

    disappointed that this song is pop rather than acoustic rock like the original, but still a moving, intimate film

  • Spencer

    Spencer

    ★★★½

    I literally lost my shit when this movie revealed that it has GAY content. Oh god, I wish Diana as played by Kristen Stewart was gay. I would’ve given this 5 stars without hesitation.

    Otherwise, it wasn’t as emotionally gripping and powerful as Jackie, so I was a little disappointed and underwhelmed, especially with its slow pace. Certain scenes and characters are a bit boring and overdone and kinda drag the movie (Anne Boleyn, the butler dude), even though I…

  • The Babysitter

    The Babysitter

    ★★½

    stupidly funny and forgettable. good moments in a very disappointingly average flick. with a far better script and director this could’ve been much better a la happy death day.

  • Dune

    Dune

    ★★★★½

    won’t forgive y’all for making me think this was gonna be terrible. i just know y’all are gonna be so annoying during oscars season 😭

    stunning in everything technical. one of the most beautiful-looking movies i’ve seen yet. definitely wished i saw this in imax because it still felt too small on a regular movie theater screen and audio system. 

    the cast is great, yeah... but very distracting to the story/characters due to their star power. like, zendaya was just…

  • Eternals

    Eternals

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    what the FUCK HARRY?!?!?!?!?!

  • The Proposition

    The Proposition

    ★★½

    good actors but jesus!!! at what cost!!! the script is so messy!!! at least it wasn’t boring and was relatively entertaining (in an eyeroll-inducing way), but the melodrama just makes it like some period soap opera. don’t understand what point it’s trying to make. you fuck over a one-dimensional woman to redeem the arcs of two pitiful men? at least kenneth branagh was HOT as FUCK. completely blown away at how sexy he is as a priest. but terribly, terribly wasted acting.

  • Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

    Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

    ★★★½

    the “therefore i am” orchestra arrangement literally has my panties on the floor?? an already good song elevated by a banging orchestra and an insane light show — holy fucking shit?????

    the vibes are spot on. but i despise disney for censoring her songs and throwing some random bitmoji in here. can’t you literally have billie do the same things as that chick

  • Miss Americana

    Miss Americana

    ★★★

    it’s hard to separate taylor from all her privileges, so it comes off a little bit too safe and tone-deaf when it gets to the politics. but overall, i recognize and feel bad for the awful way the public has treated her. no matter how much money you have, you’re still a person with feelings and insecurities. hope she finds what she wants.

  • A Patch of Blue

    A Patch of Blue

    ★★★★★

    Beautiful and tender, ugly and heartbreaking. It’s a simple story of a love that should not work, cannot work, in our awfully cruel world, but nonetheless the good and tolerance in people’s hearts can go a long way.

    Every actor is a force. Poitier and Hartman are utterly captivating. Winters and Ford portray such real characters that aren’t just walking caricatures. On top of that, the direction and music and sets are so well-done, and the script, well, in my…

  • Dear Evan Hansen

    Dear Evan Hansen

    ★★★½

    dear evan hansen                the prom
                                         🤝                                 
    critically panned movie musical adaptations that i like because of the music and milfs

    Julianne Moore, Amy Adams, and Danny Pino... What did we do to deserve such a hot cast of parents?…