Federico has logged 343 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tully

Tully

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★½
Edit this entry  
06
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
This Means War

This Means War

2012
×
Edit this entry  
14
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
French Exit

French Exit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Giant

Giant

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Burnt

Burnt

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
Edit this entry  
27
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Chair

The Chair

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stepmom

Stepmom

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Atonement

Atonement

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Night Manager

The Night Manager

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Letter From Your Lover

The Last Letter From Your Lover

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Edit this entry  
07
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Revenant

The Revenant

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
One Day

One Day

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry