Cody has logged 397 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
Edit this entry  
29
Wild

Wild

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Willow Creek

Willow Creek

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Wanderers

Wanderers

2014
×
Edit this entry  
22
One Afternoon

One Afternoon

2014
×
Edit this entry  
22
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Love Goddesses

The Love Goddesses

1965
×
★★½
Edit this entry  
17
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★
Edit this entry  
16
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Edit this entry  
15
Tuck Me In

Tuck Me In

2014
×
Edit this entry  
14
Housebound

Housebound

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lemon

Lemon

1969
×
Edit this entry  
14
Process Red

Process Red

1966
×
Edit this entry  
14
Carrots & Peas

Carrots & Peas

1969
×
Edit this entry  
14
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Spell to Ward Off the Darkness

A Spell to Ward Off the Darkness

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
Edit this entry  
10
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1903
×
Edit this entry  
10
Heliotropes

Heliotropes

2010
×
Edit this entry  
10
Ghosts Before Breakfast

Ghosts Before Breakfast

1928
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
Edit this entry  
10
Rabbit

Rabbit

2005
×
Edit this entry  
10
Manufractur

Manufractur

1985
×
Edit this entry  
10
White Hole

White Hole

1979
×
Edit this entry  
08
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Spice World

Spice World

1997
×
★★★
Edit this entry  
21
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Heliotropes

Heliotropes

2010
×
Edit this entry  
19
Migrating Forms

Migrating Forms

2000
×
★★
Edit this entry  
14
if....

if....

1968
×
★★★★
Edit this entry  
13
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★
Edit this entry