Cody has logged 49 entries for films during July 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Obsession

Obsession

1976
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hide and Seek

Hide and Seek

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love on the Run

Love on the Run

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
Punisher: War Zone

Punisher: War Zone

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
Edit this entry  
20
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
18
His Royal Slyness

His Royal Slyness

1920
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★½
Edit this entry  
13
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Murderer Lives at Number 21

The Murderer Lives at Number 21

1942
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Edit this entry  
07
Police, Adjective

Police, Adjective

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It's Not You, It's Me

It's Not You, It's Me

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The American

The American

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
House

House

1977
×
Read the review Edit this entry  
03
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry