Cody has logged 247 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Memory

Memory

1997
×
Edit this entry  
28
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Jackie

Jackie

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Night Train to Munich

Night Train to Munich

1940
×
★★★½
Edit this entry  
30
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Scary Movie

The Scary Movie

1993
×
Edit this entry  
14
Boston Fire

Boston Fire

1979
×
Edit this entry  
14
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★½
Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★
Edit this entry  
03
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★½
Edit this entry  
31
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★★
Edit this entry  
28
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
27
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Terror

Terror

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★½
Edit this entry