Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Russians Are Coming! The Russians Are Coming!

The Russians Are Coming! The Russians Are Coming!

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Prairie Home Companion

A Prairie Home Companion

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fresh

Fresh

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Predator

Predator

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cyrano de Bergerac

Cyrano de Bergerac

1950
×
★★★
Edit this entry  
04
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Blue Veil

The Blue Veil

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Fire Island

Fire Island

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The History Boys

The History Boys

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Caged

Caged

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star 80

Star 80

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Maurice

Maurice

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
They/Them

They/Them

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Natural

The Natural

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
She Will

She Will

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rubikon

Rubikon

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Liza with a Z

Liza with a Z

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Passion

Passion

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Company

Company

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Queen

The Queen

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry