Cody has logged 395 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pollock

Pollock

2000
×
★★★
Edit this entry  
11
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Greta

Greta

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mrs Brown

Mrs Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
Afterglow

Afterglow

1997
×
Read the review Edit this entry  
05
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wings of the Dove

The Wings of the Dove

1997
×
★★★
Edit this entry  
02
The Portrait of a Lady

The Portrait of a Lady

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marvin's Room

Marvin's Room

1996
×
★★½
Edit this entry  
01
The Madness of King George

The Madness of King George

1994
×
★★★
Edit this entry  
30
Monster's Ball

Monster's Ball

2001
×
★★★
Edit this entry  
29
Swing Shift

Swing Shift

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★½
Edit this entry  
25
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Melvin and Howard

Melvin and Howard

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lava

Lava

2014
×
★★
Edit this entry  
22
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
La luna

La luna

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Day & Night

Day & Night

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
Partly Cloudy

Partly Cloudy

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
Partysaurus Rex

Partysaurus Rex

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Small Fry

Small Fry

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Hawaiian Vacation

Hawaiian Vacation

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★
Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★
Edit this entry