Cody has logged 42 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Matilda

Matilda

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Indochine

Indochine

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Damage

Damage

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Anna

Anna

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Music Box

Music Box

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The End of the Affair

The End of the Affair

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★½
Edit this entry  
13
Enemies, A Love Story

Enemies, A Love Story

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shirley Valentine

Shirley Valentine

1989
×
★★
Edit this entry  
12
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★½
Edit this entry  
12
Vamp

Vamp

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Six Degrees of Separation

Six Degrees of Separation

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Serenity

Serenity

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Gorillas in the Mist

Gorillas in the Mist

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mr. & Mrs. Bridge

Mr. & Mrs. Bridge

1990
×
★★★
Edit this entry  
08
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sunday in the Park with George

Sunday in the Park with George

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
Blue Sky

Blue Sky

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Fly

The Fly

1958
×
★★★
Edit this entry  
04
Throw Momma from the Train

Throw Momma from the Train

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Anima

Anima

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Whales of August

The Whales of August

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★
Edit this entry  
01
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Edit this entry