Sort by

Cody has logged 172 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Madea Christmas

A Madea Christmas

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Borderlands

The Borderlands

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tusk

Tusk

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
X2

X2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Annie

Annie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tusk

Tusk

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
26
13 Sins

13 Sins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Skinwalker Ranch

Skinwalker Ranch

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Pact II

The Pact II

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
The Pact

The Pact

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blood Glacier

Blood Glacier

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sleeping with the Enemy

Sleeping with the Enemy

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Mr. Jones

Mr. Jones

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry