Cody has logged 373 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Joy

Joy

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hunting Ground

The Hunting Ground

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Christmas Note

The Christmas Note

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hot Pursuit

Hot Pursuit

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
13
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sailing with Bushnell Keeler

Sailing with Bushnell Keeler

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
India's Daughter

India's Daughter

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Prince of Pennsylvania

The Prince of Pennsylvania

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Garfield's Thanksgiving

Garfield's Thanksgiving

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Garfield's Halloween Adventure

Garfield's Halloween Adventure

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The 33

The 33

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Vacation

Vacation

2015
×
Read the review Edit this entry