Cody has logged 406 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Elle

Elle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inferno

Inferno

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Demon

Demon

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Joy

Joy

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Denial

Denial

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Siren

Siren

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The BFG

The BFG

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Morgan

Morgan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Killer Legends

Killer Legends

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Free World

The Free World

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hairspray Live!

Hairspray Live!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
True Memoirs of an International Assassin

True Memoirs of an International Assassin

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Blood in the Water

Blood in the Water

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Cell

Cell

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
White Girl

White Girl

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Procedure

The Procedure

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Evolution

Evolution

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Loving

Loving

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
16
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★½
Edit this entry