Cody has logged 53 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Jeruzalem

Jeruzalem

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lady in White

Lady in White

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
The Secrets of Emily Blair

The Secrets of Emily Blair

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rites of Spring

Rites of Spring

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hollow

The Hollow

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nerve

Nerve

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mr Creak

Mr Creak

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Worry Dolls

Worry Dolls

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bigfoot: The Lost Coast Tapes

Bigfoot: The Lost Coast Tapes

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Devil's Hand

The Devil's Hand

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Them

Them

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
13th

13th

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Two & Two

Two & Two

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
April Fool's Day

April Fool's Day

1986
×
★★★★
Edit this entry  
07
Monster

Monster

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Don't Move

Don't Move

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Flight 7500

Flight 7500

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gothic

Gothic

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry