Sort by

Cody has logged 471 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
On My Skin

On My Skin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Sunset

Sunset

1998
×
★★½
Edit this entry  
30
Industrial Soundscape

Industrial Soundscape

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
Steps

Steps

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fictitious Anacin Commercial

Fictitious Anacin Commercial

1967
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Dead Mouse with Ants

Dead Mouse with Ants

2002
×
★★
Edit this entry  
30
Memory Film

Memory Film

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Head with Hammer

Head with Hammer

2001
×
★★
Edit this entry  
30
The Pig Walks

The Pig Walks

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blue Green

Blue Green

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Damsel

Damsel

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Vice

Vice

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
17
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The American Meme

The American Meme

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★½
Edit this entry