Cody has logged 363 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Sound of Blue, Green and Red

The Sound of Blue, Green and Red

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
It Came Nameless in Spring

It Came Nameless in Spring

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drive-In Massacre

Drive-In Massacre

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Trilogy of Terror

Trilogy of Terror

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Separation

Separation

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Medium

The Medium

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shock Waves

Shock Waves

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dead Pit

The Dead Pit

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Britney Vs Spears

Britney Vs Spears

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Controlling Britney Spears

Controlling Britney Spears

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Death Line

Death Line

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trapped Alive

Trapped Alive

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Demonic

Demonic

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
star-crossed: the film

star-crossed: the film

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Abominable Snowman

The Abominable Snowman

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Resort

The Resort

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Greatest Game Ever Played

The Greatest Game Ever Played

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Misha and the Wolves

Misha and the Wolves

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Robinson Crusoe

Robinson Crusoe

1902
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry