Sort by

coffee has logged 45 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
mid90s

mid90s

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Edit this entry  
26
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ken Park

Ken Park

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Green Book

Green Book

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
24
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
23
nothing

nothing

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bao

Bao

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Skin

Skin

2018
×
Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Green Book

Green Book

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★★★
Edit this entry  
15
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Purl

Purl

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry