Sort by

coffee has logged 42 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Yesterday

Yesterday

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wrecking Crew

The Wrecking Crew

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Furry Fury

Furry Fury

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★
Edit this entry  
23
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Read other review Edit this entry  
16
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
Nancy Drew and the Hidden Staircase

Nancy Drew and the Hidden Staircase

2019
×
★★
Edit this entry  
13
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Green Fish

Green Fish

1997
×
★★★
Edit this entry  
08
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Touch

Touch

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
A Swedish Midsummer Sex Comedy

A Swedish Midsummer Sex Comedy

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Wolf: The Documentary

Wolf: The Documentary

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Garfield Gets Real

Garfield Gets Real

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
01
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★
Read the review Edit this entry