Sort by

coffee has logged 48 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ma

Ma

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brightburn

Brightburn

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Share

Share

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry