Sort by

coffee has logged 253 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Belly

Belly

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Faces

Faces

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Time

Time

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry