Highest rated films

  • The Northman

    ★★★★★

  • jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

    ★★★★★

  • RRR

    ★★★★★

  • The Batman

    ★★★★½

  • Jackass Forever

    ★★★★½

  • Ambulance

    ★★★★

  • Jackass 4.5

    ★★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Monsters, Inc.

    ★★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 158 Films watched
  • 31.6 Average per month
  • 7.2 Average per week

Milestones

First Film

The Apartment

Jan 1

Most Watched

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

4 times

The Batman

4 times

The Northman

3 times

Memoria

3 times

Jackass Forever

3 times

Last Film

The Day He Arrives

May 26

Genres, countries & languages

Drama
93 films
Comedy
44 films
Fantasy
32 films
Action
32 films
Romance
29 films
Thriller
26 films
Mystery
25 films
Crime
24 films
Horror
23 films
Sci Fi
13 films
USA
123 films
UK
23 films
France
19 films
Japan
12 films
Germany
10 films
China
8 films
Canada
7 films
Thailand
5 films
Mexico
5 films
Australia
4 films
English
138 films
French
16 films
Japanese
15 films
Spanish
13 films
German
7 films
Cantonese
6 films
Thai
5 films
Latin
5 films
Italian
4 films
Chinese
4 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 60 Added 408

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

coffee’s most liked review

Men

Men

★½

heyyy queen i saw your tweet about how men are trash and i just wanted to let you know that i agree. although i myself am a man, (i know, ugh) i am on your side. “one of the good ones” as some may say,

More reviews

coffee’s most liked list

Belfast
A Dog's Purpose
Darkest Hour

fake movies

i’ve seen some of these movies and i’m still not convinced they actually exist. these are fake movies designed to gaslight us into thinking they’re real

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Morbius
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

The Batman
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Afraid To Die
Average weighted rating:

3.2

Films coffee watched in 2022

  • The Day He Arrives
  • The Great Gatsby
  • Jackass 4.5
  • Blue Velvet
  • Everything Everywhere All at Once
  • Men
  • The Piano Teacher
  • Conversations with Friends
  • Big Bad Mama
  • Inland Empire
  • Ex Machina
  • Rear Window
  • On the Count of Three
  • Who Framed Roger Rabbit
  • We're All Going to the World's Fair
  • Petite Maman
  • Mamma Mia!
  • Inland Empire
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Licorice Pizza
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Army of Darkness
  • Moon Knight
  • Stunt Rock
  • A Simple Plan
  • Purple Rain
  • The Last Picture Show
  • Afraid To Die
  • Freddy's Dead: The Final Nightmare
  • Petite Maman
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Tenchu!
  • Scream
  • Black Lizard
  • Crash
  • Patriotism
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • Normal People
  • Adaptation.
  • The Witch
  • The Northman
  • We're All Going to the World's Fair
  • The Northman
  • The Virgin Suicides
  • American Graffiti
  • Dazed and Confused
  • The Town
  • Evil Dead
  • Life of Brian
  • She's the Man
  • Memoria
  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
  • The Last Temptation of Christ
  • Memoria
  • X
  • Tropical Malady
  • Smiling Friends
  • The Northman
  • Father Stu
  • Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore
  • The French Dispatch
  • Lost Highway
  • Ambulance
  • Sonic the Hedgehog 2
  • Everything Everywhere All at Once
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Ad Astra
  • TerrorVision
  • RRR
  • New York Ninja
  • The Godfather: Part II
  • The Godfather
  • Morbius
  • Ratatouille
  • RRR
  • The Incredibles
  • Monsters, Inc.
  • Army of Darkness
  • G.I. Jane
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • Drive My Car
  • Apocalypse Now
  • An American in Paris
  • OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)
  • The New World
  • Evil Dead II
  • West Side Story
  • Nightmare Alley
  • CODA
  • The Last Picture Show
  • Deep Water
  • The Conversation
  • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Hardcore
  • The House of the Devil
  • Only Yesterday
  • Final Destination
  • jeen-yuhs: A Kanye Trilogy
  • Turning Red
  • The Batman
  • Horimiya
  • Drive My Car
  • The Batman
  • Fresh
  • The Batman
  • The Worst Person in the World
  • The Batman
  • The Power of the Dog
  • Last Night in Soho
  • Goodbye, Dragon Inn
  • jeen-yuhs: A Kanye Trilogy
  • Jackass: The Movie
  • The Insider
  • David Byrne's American Utopia
  • jeen-yuhs: A Kanye Trilogy
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Red Rocket
  • Where the Crawdads Sing
  • They Live
  • Jackass Forever
  • Jackass Forever
  • The Irishman
  • The Ice Storm
  • Jackass Forever
  • Memoria
  • Twilight
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • About Time
  • Charli XCX: Alone Together
  • Before Midnight
  • The House
  • Sharp Stick
  • jeen-yuhs: A Kanye Trilogy
  • Detour
  • Mandy
  • Pride & Prejudice
  • Tremors
  • Belle
  • Harold and Maude
  • I Wake Up Screaming
  • Licorice Pizza
  • Scream
  • Bergman Island
  • Kicking and Screaming
  • Paris, Texas
  • Moonlight
  • Encanto
  • Boogie Nights
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • There Will Be Blood
  • The Lost Daughter
  • Demonlover
  • Phantom Thread
  • The Apartment

World map

Highly rated films coffee is yet to see

  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Top Gun: Maverick
  • Alcarràs
  • Cha Cha Real Smooth
  • Aftersun
  • The Bob's Burgers Movie
  • Taylor Tomlinson: Look at You
  • Triangle of Sadness

Highly rated with coffee’s friends Patron

  • The Godfather
  • Drive My Car
  • RRR
  • Inland Empire
  • Scream
  • Memoria
  • jeen-yuhs: A Kanye Trilogy
  • Licorice Pizza
  • The Matrix Resurrections
  • Jackass Number Two
  • The Worst Person in the World
  • Red Rocket
  • Petite Maman
  • Top Gun: Maverick
  • Jackass Forever
  • West Side Story
  • Dune
  • Everything Everywhere All at Once
  • Jackass 3D
  • The Power of the Dog
  • Jackass: The Movie
  • The French Dispatch
  • The Batman
  • After Yang
  • We're All Going to the World's Fair
  • Parallel Mothers
  • The Northman
  • Ambulance
  • The Tragedy of Macbeth
  • Kimi
  • Scream 4
  • Turning Red
  • Scream 2
  • Nightmare Alley
  • Top Gun
  • X
  • Apollo 10½: A Space Age Childhood
  • The Lost Daughter
  • Marry Me
  • Scream 3
  • Scream
  • Encanto
  • King Richard
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Fresh
  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers
  • Men
  • Deep Water
  • Spider-Man: No Way Home
  • CODA
  • The Eyes of Tammy Faye
  • Death on the Nile
  • Eternals
  • Belfast
  • Don't Look Up
  • Uncharted
  • Texas Chainsaw Massacre
  • Morbius

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more