RSS feed for Cogerson

Cogerson has logged 83 entries for films during July 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
3000 Miles to Graceland

3000 Miles to Graceland

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
54

54

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Afternoon Delight

Afternoon Delight

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Noah

Noah

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Feet First

Feet First

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hamlet 2

Hamlet 2

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bumping Into Broadway

Bumping Into Broadway

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dish

The Dish

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La Cage aux Folles

La Cage aux Folles

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Winter's Tale

Winter's Tale

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Flying Tigers

Flying Tigers

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Circus

The Circus

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dr. Jack

Dr. Jack

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Michael Collins

Michael Collins

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lost in La Mancha

Lost in La Mancha

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Gumball Rally

The Gumball Rally

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Now or Never

Now or Never

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sharks

Sharks

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tarzan and His Mate

Tarzan and His Mate

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blacula

Blacula

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
See No Evil

See No Evil

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Glen or Glenda

Glen or Glenda

1953
×
Read the review Edit this entry  
17
Lovely, Still

Lovely, Still

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Egg and I

The Egg and I

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beyond Rangoon

Beyond Rangoon

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bottle Shock

Bottle Shock

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Resurrect Dead: The Mystery of the Toynbee Tiles

Resurrect Dead: The Mystery of the Toynbee Tiles

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
My Life

My Life

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tim and Eric's Billion Dollar Movie

Tim and Eric's Billion Dollar Movie

2012
×
Read the review Edit this entry  
11
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Girlfriend Experience

The Girlfriend Experience

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Neverland

Neverland

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Diana

Diana

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sands of Iwo Jima

Sands of Iwo Jima

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Once

Once

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Welcome to the Jungle

Welcome to the Jungle

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry