cil has logged 36 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cinderella III: A Twist in Time

Cinderella III: A Twist in Time

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cinderella II: Dreams Come True

Cinderella II: Dreams Come True

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mulan II

Mulan II

2004
×
Read the review Edit this entry  
21
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
May the Devil Take You Too

May the Devil Take You Too

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Marlina the Murderer in Four Acts

Marlina the Murderer in Four Acts

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Susi Susanti - Love All

Susi Susanti - Love All

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Man in an Orange Shirt

Man in an Orange Shirt

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry