Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Blue Like You

Blue Like You

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The War of the Gargantuas

The War of the Gargantuas

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Getting Any?

Getting Any?

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Adieu Bohème

Adieu Bohème

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
A Star Athlete

A Star Athlete

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kōichirō Uno's Wet and Swinging

Kōichirō Uno's Wet and Swinging

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Go Seppuku Yourselves

Go Seppuku Yourselves

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Alice Guy, the First Female Filmmaker

Alice Guy, the First Female Filmmaker

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Antarctica: The Frozen Time

Antarctica: The Frozen Time

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Neuseeland - Gletscher, Vulkane und Kiwis

Neuseeland - Gletscher, Vulkane und Kiwis

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Open Range

Open Range

2003
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Town of Love and Hope

A Town of Love and Hope

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tomorrow's Sun

Tomorrow's Sun

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Legend, or Was It?

A Legend, or Was It?

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Giant God Warrior Appears in Tokyo

Giant God Warrior Appears in Tokyo

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alexander the Last

Alexander the Last

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Shinjuku Mad

Shinjuku Mad

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Thunder

Thunder

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ghost

Ghost

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dead or Alive

Dead or Alive

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Storytime

Storytime

1968
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
On Your Mark

On Your Mark

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Biotherapy

Biotherapy

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wolf's Calling

Wolf's Calling

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Der letzte Lude

Der letzte Lude

2003
×
Read the review Edit this entry  
31
Pappa ante Portas

Pappa ante Portas

1991
×
★★★★
Edit this entry  
31
De mon âme à ton âme

De mon âme à ton âme

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Swallow the Universe

Swallow the Universe

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Troubled Waters

Troubled Waters

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dummy

Dummy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Love Sarah Jane

I Love Sarah Jane

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hot Shots! Part Deux

Hot Shots! Part Deux

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hot Shots!

Hot Shots!

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Junior

Junior

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Adieu Bohème

Adieu Bohème

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Four Roads

Four Roads

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Luchagore Christmas

A Luchagore Christmas

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Single Life

A Single Life

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ruin

Ruin

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
carte noire

carte noire

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
In Bed with Victoria

In Bed with Victoria

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
New Domestic Animal

New Domestic Animal

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parade

Parade

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Butch Patrol

Butch Patrol

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry