RSS feed for Janosh
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★½
Edit this entry  
02
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Underwater

Underwater

2020
×
★★
Edit this entry  
16
The Meg

The Meg

2018
×
★½
Edit this entry  
15
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
½
Edit this entry  
13
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Life Feels Good

Life Feels Good

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Being 17

Being 17

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★
Edit this entry  
14
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
13th

13th

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★
Edit this entry  
07
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★½
Edit this entry  
06
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
La Belle Époque

La Belle Époque

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Mulan II

Mulan II

2004
×
Edit this entry  
17
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★½
Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Edit this entry  
10
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★½
Edit this entry  
06
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Edit this entry  
06
Darth Maul: Apprentice

Darth Maul: Apprentice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
Edit this entry  
03
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
The Meg

The Meg

2018
×
★½
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Edit this entry