Cole has logged 100 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Edit this entry  
29
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Meru

Meru

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Slow West

Slow West

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Edit this entry  
25
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★
Edit this entry  
24
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Civil War

The Civil War

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Last Days in Vietnam

Last Days in Vietnam

2014
×
★★★
Edit this entry  
31
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frantic

Frantic

1988
×
★★★
Edit this entry  
23
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Edit this entry  
19
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★
Edit this entry  
17
Undercover Brother

Undercover Brother

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Edit this entry  
01
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red River

Red River

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry