Coleman Spilde has logged 256 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Diva's Christmas Carol

A Diva's Christmas Carol

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Moolaadé

Moolaadé

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read the review Edit this entry  
16
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Maid in Manhattan

Maid in Manhattan

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
RuPaul's Drag Race Holi-Slay Spectacular

RuPaul's Drag Race Holi-Slay Spectacular

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Xala

Xala

1975
×
Read the review Edit this entry  
25
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Control Room

Control Room

2004
×
Read the review Edit this entry  
11
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Here and Now

Here and Now

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dear Santa

Dear Santa

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inferno

Inferno

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Two Laws

Two Laws

1982
×
Read the review Edit this entry  
22
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kiss of the Damned

Kiss of the Damned

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The General

The General

1926
×
Read the review Edit this entry