Sort by

coles84 has logged 404 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
if....

if....

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Poltergeist

Poltergeist

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Equinox

Equinox

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Navajo Joe

Navajo Joe

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Tiger Who Came to Tea

The Tiger Who Came to Tea

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dark Mirror

The Dark Mirror

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Coffy

Coffy

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
They're Playing with Fire

They're Playing with Fire

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Devil Girl from Mars

Devil Girl from Mars

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Images

Images

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Warrior

Warrior

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gods and Monsters

Gods and Monsters

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Church

The Church

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Arachnid

Arachnid

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Brain

The Brain

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Gravedancers

The Gravedancers

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Feedback

Feedback

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Quarantine

Quarantine

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lodgers

The Lodgers

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shooters

Shooters

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Crucifixion

The Crucifixion

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Law Abiding Citizen

Law Abiding Citizen

2009
×
Read the review Edit this entry  
16
Down Terrace

Down Terrace

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Somers Town

Somers Town

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Samaritan

Bad Samaritan

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hush

Hush

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Black Belly of the Tarantula

The Black Belly of the Tarantula

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry