Sort by

georgina has logged 255 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Night Manager

The Night Manager

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
Read the review Edit this entry  
22
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nothing to Hide

Nothing to Hide

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Harper

Harper

1966
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Warp Speed Chic

Warp Speed Chic

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Paterson

Paterson

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tokyo Project

Tokyo Project

2017
×
Edit this entry  
06
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Spielberg

Spielberg

2017
×
Edit this entry  
25
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Party

The Party

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry