Sort by

Colin has logged 259 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Official Competition

Official Competition

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nashville

Nashville

1975
×
Read the review Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Snow Day

Snow Day

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
Read the review Edit this entry  
12
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
Edit this entry  
11
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
Read the review Edit this entry  
05
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
Read the review Edit this entry  
01
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bones and All

Bones and All

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Assassin's Creed: Embers

Assassin's Creed: Embers

2011
×
Read the review Edit this entry  
19
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Solaris

Solaris

2002
×
Read the review Edit this entry  
16
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
Read the review Edit this entry  
18
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry