RSS feed for Colin
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Educating Rita

Educating Rita

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
One Missed Call 3: Final

One Missed Call 3: Final

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Price of Everything

The Price of Everything

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
One Missed Call 2

One Missed Call 2

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
One Missed Call

One Missed Call

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Flesh Eaters

The Flesh Eaters

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
One Missed Call

One Missed Call

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Orphans

Orphans

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Young Man With High Potential

A Young Man With High Potential

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Midnight Man

The Midnight Man

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wax Mask

The Wax Mask

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Viceroy's House

Viceroy's House

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Porridge

Porridge

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Song for Marion

Song for Marion

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Andromeda Strain

The Andromeda Strain

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
8:08 - How We Respond

8:08 - How We Respond

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ibiza: The Silent Movie

Ibiza: The Silent Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
True Story

True Story

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Raw

Raw

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Strip Nude for Your Killer

Strip Nude for Your Killer

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Aftermath

In the Aftermath

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Terra Formars

Terra Formars

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Legacy

The Legacy

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ringu 0

Ringu 0

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spiral

Spiral

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ringu 2

Ringu 2

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Commando

Commando

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry