Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Tarantula

Tarantula

1955
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Computer Wore Tennis Shoes

The Computer Wore Tennis Shoes

1969
×
★★★
Edit this entry  
28
Skin Game

Skin Game

1971
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Bedroom Window

The Bedroom Window

1987
×
★★
Edit this entry  
27
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Joe Kidd

Joe Kidd

1972
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Mercenary

The Mercenary

1968
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The American Astronaut

The American Astronaut

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
And God Said to Cain

And God Said to Cain

1970
×
★★★½
Edit this entry  
23
Godzilla: Final Wars

Godzilla: Final Wars

2004
×
★★
Edit this entry  
22
Nevada Smith

Nevada Smith

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Django

Django

1966
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★½
Edit this entry  
21
Dragonslayer

Dragonslayer

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
SpaceCamp

SpaceCamp

1986
×
★★½
Edit this entry  
20
Russkies

Russkies

1987
×
★½
Edit this entry  
20
Bad Boys

Bad Boys

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
Martial Club

Martial Club

1981
×
★★★½
Edit this entry  
18
Godzilla: Tokyo S.O.S.

Godzilla: Tokyo S.O.S.

2003
×
★★★
Edit this entry  
17
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1998
×
★★½
Edit this entry  
16
Dirty Ho

Dirty Ho

1979
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Man from Hong Kong

The Man from Hong Kong

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Master of the Flying Guillotine

Master of the Flying Guillotine

1976
×
★★★½
Edit this entry  
14
Heroes of the East

Heroes of the East

1978
×
★★★★
Edit this entry  
14
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Infinity Pool

Infinity Pool

2023
×
★★★
Edit this entry  
13
Millions

Millions

2004
×
★★½
Edit this entry  
12
The Five Venoms

The Five Venoms

1978
×
★★★½
Edit this entry  
11
Godzilla Against MechaGodzilla

Godzilla Against MechaGodzilla

2002
×
★★½
Edit this entry  
11
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★
Edit this entry  
10
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
80 for Brady

80 for Brady

2023
×
★½
Edit this entry  
10
The Mighty Peking Man

The Mighty Peking Man

1977
×
★★★
Edit this entry  
09
The Oily Maniac

The Oily Maniac

1976
×
★★½
Edit this entry  
09
Mr. Mom

Mr. Mom

1983
×
★★½
Edit this entry  
09
Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

2001
×
★★½
Edit this entry  
08
The Super Inframan

The Super Inframan

1975
×
★★★★
Edit this entry  
08
Great Day in the Morning

Great Day in the Morning

1956
×
★★★
Edit this entry  
08
The Legend of the 7 Golden Vampires

The Legend of the 7 Golden Vampires

1974
×
★★★
Edit this entry  
07
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
Five Fingers of Death

Five Fingers of Death

1972
×
★★★½
Edit this entry  
06
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Magnificent Warriors

Magnificent Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Godzilla vs. Megaguirus

Godzilla vs. Megaguirus

2000
×
★★½
Edit this entry