Sort by

Colin the dude has logged 52 entries for films during August 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★
Edit this entry  
31
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wiz

The Wiz

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★½
Edit this entry  
27
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Professional

The Professional

1981
×
★★★
Edit this entry  
25
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Samurai

The Twilight Samurai

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Fan

The Fan

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★½
Edit this entry  
22
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shutter

Shutter

2004
×
★★★
Edit this entry  
21
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Edit this entry  
20
Rocky V

Rocky V

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dragonslayer

Dragonslayer

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Expendables 2

The Expendables 2

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Nighthawks

Nighthawks

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Casino Royale

Casino Royale

1967
×
★★
Edit this entry  
17
Ghost Rider: Spirit of Vengeance

Ghost Rider: Spirit of Vengeance

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Universal Soldier

Universal Soldier

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Raid

The Raid

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★½
Edit this entry  
14
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Orca

Orca

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Border

The Border

1982
×
★★★
Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★
Edit this entry  
06
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry