Sort by

Colin the dude has logged 65 entries for films during September 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Blue Sunshine

Blue Sunshine

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★½
Edit this entry  
29
Lockout

Lockout

2012
×
★★
Edit this entry  
28
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
Read the review Edit this entry  
27
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Tall Man

The Tall Man

2012
×
★★
Edit this entry  
26
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Werewolf of London

Werewolf of London

1935
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★
Edit this entry  
18
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghost Story

Ghost Story

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Targets

Targets

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Grey

The Grey

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fury

Fury

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Outland

Outland

1981
×
★★★★
Edit this entry  
10
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Edit this entry