Sort by

Colin the dude has logged 52 entries for films during October 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Edit this entry  
30
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★½
Edit this entry  
29
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★
Edit this entry  
29
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Edit this entry  
26
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pulse

Pulse

2001
×
★★½
Edit this entry  
22
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★½
Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Prophecy

Prophecy

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★
Edit this entry  
16
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wolfen

Wolfen

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Survival of the Dead

Survival of the Dead

2009
×
★½
Edit this entry  
13
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
May

May

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★½
Read prior review Edit this entry  
09
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Bloody Birthday

Bloody Birthday

1981
×
★★★
Edit this entry  
06
Diary of the Dead

Diary of the Dead

2007
×
Edit this entry  
05
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Intruder

Intruder

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★½
Edit this entry  
02
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★★
Edit this entry  
02
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry