Sort by

Colin the dude has logged 44 entries for films during May 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mud

Mud

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Haywire

Haywire

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Superman IV: The Quest for Peace

Superman IV: The Quest for Peace

1987
×
Read the review Edit this entry  
27
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Professionals

The Professionals

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Supergirl

Supergirl

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Eye of the Needle

Eye of the Needle

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Superman III

Superman III

1983
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ragtime

Ragtime

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★½
Edit this entry  
13
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Omega Man

The Omega Man

1971
×
★★★½
Edit this entry  
11
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Room 237

Room 237

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Night of the Iguana

The Night of the Iguana

1964
×
★★★★
Edit this entry  
09
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Outfit

The Outfit

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Saturn 3

Saturn 3

1980
×
Read the review Edit this entry  
07
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★½
Edit this entry  
04
Sphere

Sphere

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Moby Dick

Moby Dick

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Salome's Last Dance

Salome's Last Dance

1988
×
★★★½
Edit this entry  
02
Superman II

Superman II

1980
×
★★★½
Edit this entry  
01
Running Scared

Running Scared

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Superman

Superman

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★
Edit this entry