Sort by

Colin the dude has logged 39 entries for films during November 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★
Edit this entry  
23
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Junior Bonner

Junior Bonner

1972
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hired Hand

The Hired Hand

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Raw Deal

Raw Deal

1986
×
★★★
Edit this entry  
13
Virtuosity

Virtuosity

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Night of the Juggler

Night of the Juggler

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Of Unknown Origin

Of Unknown Origin

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry