Sort by

Colin the dude has logged 660 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Virginia City

Virginia City

1940
×
★★★★
Edit this entry  
26
Joy

Joy

2015
×
★★½
Edit this entry  
26
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
22
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Valley of Gwangi

The Valley of Gwangi

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Edit this entry  
19
The 7th Voyage of Sinbad

The 7th Voyage of Sinbad

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bedknobs and Broomsticks

Bedknobs and Broomsticks

1971
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Life and Times of Judge Roy Bean

The Life and Times of Judge Roy Bean

1972
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★½
Edit this entry  
16
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stunt Rock

Stunt Rock

1978
×
★★★★
Edit this entry  
15
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★
Edit this entry  
14
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★
Edit this entry  
14
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
10
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Charley Varrick

Charley Varrick

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Edit this entry  
06
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
06
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Walk

The Walk

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lethal Weapon 4

Lethal Weapon 4

1998
×
★★½
Edit this entry  
03
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★
Read prior review Edit this entry