Sort by

Colin the dude has logged 40 entries for films during June 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Countdown

Countdown

1967
×
★★★
Edit this entry  
28
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★½
Edit this entry  
28
Brainstorm

Brainstorm

1983
×
★★★½
Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
O.C. and Stiggs

O.C. and Stiggs

1985
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

1991
×
★½
Edit this entry  
23
More American Graffiti

More American Graffiti

1979
×
★★½
Edit this entry  
22
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Manglehorn

Manglehorn

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★½
Edit this entry  
18
Red Sonja

Red Sonja

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Glimmer Man

The Glimmer Man

1996
×
★★
Edit this entry  
17
This Is 40

This Is 40

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Into the Night

Into the Night

1985
×
★★★
Edit this entry  
16
Legend

Legend

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Darlings

Little Darlings

1980
×
★★★½
Edit this entry  
14
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
★★½
Edit this entry  
14
The Wild One

The Wild One

1953
×
★★★½
Edit this entry  
13
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wanderlust

Wanderlust

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Stop! Or My Mom Will Shoot

Stop! Or My Mom Will Shoot

1992
×
Edit this entry  
11
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
1990: The Bronx Warriors

1990: The Bronx Warriors

1982
×
★★★
Edit this entry  
10
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Cobra

Cobra

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
The Beastmaster

The Beastmaster

1982
×
★★★½
Edit this entry  
07
King Kong

King Kong

1976
×
★★★
Edit this entry  
07
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Earthquake

Earthquake

1974
×
★★½
Edit this entry  
04
Hercules

Hercules

2014
×
★½
Edit this entry  
03
Entourage

Entourage

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Heat

The Heat

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry