Colin the dude has logged 51 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Nickelodeon

Nickelodeon

1976
×
★★★½
Edit this entry  
31
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★
Edit this entry  
30
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★★★
Edit this entry  
30
The Intern

The Intern

2015
×
★★½
Edit this entry  
29
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★
Edit this entry  
28
Police Story

Police Story

1985
×
★★★½
Edit this entry  
28
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★
Edit this entry  
27
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Keeping Room

The Keeping Room

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★
Edit this entry  
24
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★
Edit this entry  
22
Kazaam

Kazaam

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
21
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gilda

Gilda

1946
×
★★★½
Edit this entry  
20
Snow Angels

Snow Angels

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Tron

Tron

1982
×
★★★
Edit this entry  
18
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★½
Edit this entry  
17
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Shadows

Shadows

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★½
Edit this entry  
10
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sisters

Sisters

2015
×
★★
Edit this entry  
08
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
1941

1941

1979
×
★★½
Edit this entry  
07
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Human Nature

Human Nature

2001
×
★★★
Edit this entry  
06
Birth

Birth

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
05
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Time Machine

The Time Machine

1960
×
★★★★
Edit this entry  
03
Gunga Din

Gunga Din

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★½
Edit this entry