Colin the dude has logged 56 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★½
Edit this entry  
29
Cujo

Cujo

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Signs

Signs

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Young Ones

Young Ones

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home on the Range

Home on the Range

2004
×
★★
Edit this entry  
25
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★
Edit this entry  
24
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Edit this entry  
23
Woodstock

Woodstock

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
23
DragonHeart

DragonHeart

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Oliver Twist

Oliver Twist

1948
×
★★★½
Edit this entry  
21
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★½
Edit this entry  
19
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cyborg

Cyborg

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Shakedown

Shakedown

1988
×
★★★
Edit this entry  
15
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★
Edit this entry  
14
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★½
Edit this entry  
10
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★
Edit this entry  
10
Le Mans

Le Mans

1971
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Big Trail

The Big Trail

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Edit this entry  
07
Captains Courageous

Captains Courageous

1937
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dr. T & the Women

Dr. T & the Women

2000
×
★★
Edit this entry  
06
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★
Edit this entry  
06
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Triple 9

Triple 9

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★★
Edit this entry